Zapewne niejednokrotnie twój kot bez przyczyny zaczął cię gryźć po rękach i atakować dłonie. Radzimy, jak temu zapobiec.
Jeśli chcesz uniknąć niepożądanego zachowania kota, musisz przestrzegać trzech głównych zasad: zwracać uwagę na kocią mowę ciała, nie traktować dłoni jak zabawek i nie stosować kar fizycznych. Najczęstszym błędem popełnianym, gdy kot gryzie dłoń, jest próba jej odsunięcia. Zwierzak jeszcze mocniej wgryzie się wtedy w ciało - to naturalna reakcja, gdy czuje, że ofiara mu się wyrwa. Zamiast odsuwać rękę, przesuń ją w stronę kota (jego szczęki), wówczas rozluźni uścisk.
Gdy kot zaczyna gryźć rękę podczas zabawy i wydaje mu się, że gryzie zabawkę, natychmiast skieruj jego uwagę na jakiś przedmiot. Złe zachowanie możesz przerwać krzykiem albo spryskaniem go zraszaczem do kwiatów. Spowoduje to, że kot się speszy i przerwie niechciane zachowanie.
- Absolutnie nie wolno pozwalać kotu na podgryzanie. Zwierzaki, którym pozwalamy robić to w czasie wspólnych zabaw czy pieszczot, zaczynają przejawiać tego typu zachowania na co dzień, a to może okazać się na dłuższą metę kłopotliwe – mówi behawiorystka Dagmara Mieszkis-Święcikowska.
Agresywne zachowanie sugeruje wcześniej kocia mowę ciała. Do znaków ostrzegawczych należą: marszczenie skóry, uderzanie ogonem, zmiana postawy, położenie po sobie uszu, koniec miłego mruczenia.
Ważne jest również, aby nagradzać kota po każdym dobrym zachowaniu. Nie należy tylko zabraniać, kot dobrze zmotywowany będzie spokojniejszy i grzeczniejszy.
Pamiętaj, że bicie kota przynosi odwrotny efekt od zamierzonego i tylko nasili problem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz