sobota, 7 kwietnia 2012

Co w uszach piszczy ?

O schorzeniach, chorobach i dolegliwościach narządu słuchu u naszych mruczków opowiada lekarz weterynarii Ryszard Fogiel.
Jakie są najczęstsze schorzenia narządu słuchu u kotów? 
Zdecydowanie najczęściej koty chorują na świerzb uszu. Jest to schorzenie wywołane przez pasożyty, bardzo przykre dla kota. Dręczony dokuczliwym świądem zwierzak wykazuje objawy zdenerwowania, nadpobudliwości, trzepie uszami. Świąd czyni spustoszenie nie tylko w samej małżowinie usznej, ale powoduje także swędzenie i wyłysienia w okolicach uszu. Objawem świądu jest też brunatny wyciek z ucha.
W celu potwierdzenia diagnozy można pobrać wymaz lub zeskrobinę do badania laboratoryjnego.

Jak dochodzi do zarażenia? 
Przez bezpośredni kontakt - najczęściej chorują całe stada kotów przebywających razem, przy czym młode zwierzęta są znacznie wrażliwsze niż starsze.

Jak leczyć świerzb?
Dzisiaj jest to łatwiejsze niż kiedyś. Lek można wkropić na grzbiet zwierzaka - wchłania się do krwi i zniszczy pasożyty. Jako leczenie uzupełniające stosuje się różnego rodzaju zawiesiny i maści. Aplikuje się je do kanału słuchowego.

Raz wyleczona choroba może nawrócić?
Tak, niestety.

Kocich uszu imają się również schorzenia bakteryjne czy grzybicze?
Tak, ale bardzo rzadko. Antybiogram wykaże rodzaj bakterii i pozwoli dobrać odpowiednie leki. Najlepiej stosować antybiotyki (ogólnie lub miejscowo).
Schorzenia grzybicze objawiają się plackowatymi wyłysieniami w okolicach małżowiny. Przebiegają z niewielkim świądem. Ich przyczyną może być zaburzenie odpornościowe skóry u kota, wywołane np. przez zła dietę.

Należy leczyć tylko chore ucho czy zapobiegawczo oba?
Jeżeli nie ma objawów w drugim uchu, nie ma wskazań do leczenia obu.

Kiedy powinniśmy udać się z kotem na badania uszu? 
Gdy się natarczywie drapie, wykazuje objawy silnego swędzenia w okolicach uszu, jest nadpobudliwy i niespokojny. Gdy z uszu wycieka ciemna, brunatna wydzielina.

Czym czyścić kotu uszy? 
Są specjalne preparaty, dostępne w sklepach zoologicznych lub w przychodniach weterynaryjnych. Jeżeli jednak nie ma żadnych objawów schorzeń, czyszczenie nie jest konieczne. Dopiero jeśli pojawią się wycieki, stan zapalny - wówczas jest to wskazane.
Warto jednak pamiętać, że zbyt częste stosowanie specyfików do czyszczenia uszu może spowodować odczyn zapalny.

Częściej zdarza się głuchota wrodzona czy nabyta?
Najczęściej dotyka kotów wieku starczym (ok. 50 proc.). Medycyna weterynaryjna na obecnym etapie jest właściwie bezradna. Jeżeli podejmuje się leczenie, to wyłącznie w klinikach specjalistycznych. Nie ma jednak leków zapobiegających ani spowalniających ten proces.

Czy kot słyszy inaczej niż pies?
Psy mają bardziej rozbudowany zmysł powonienia, a koty – właśnie słuch. Kot słyszy o wiele lepiej.

Czy koty są wrażliwe na jakieś dźwięki?
Zdecydowanie na wysokie dźwięki i poziom decybeli. Mogą być wówczas bardzo pobudzone lub rozdrażnione.

Jak najlepiej dbać w domu o uszy kota?
Kontrolować. Przy objawach świądu czy wycieku wydzieliny należy skontaktować się jak najszybciej z lekarzem weterynarii.


Czy wiesz, że…
  • Ucho kota jest poruszane przez trzydzieści mięśni (u człowieka tylko przez sześć)
  • Kot znacznie szybciej porusza uszami niż pies
  • Kot odbiera dźwięki o częstotliwości do 65 kHz, człowiek - tylko do 20 kHz
  • Większość kotów, bez specjalnego treningu, uczy się rozpoznawać słowa wypowiadane przez człowieka. Reagują na swoje imię, nawoływanie na posiłki itd.
  • Kot niesłyszący jest bardzo podatny na język gestów
  • Kot usłyszy głos swojego pana nawet z 300 metrów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz