sobota, 7 kwietnia 2012

Czy koty lubią upały ?

O to, jak zajmować się kotem, gdy z nieba leje się żar, pytamy lekarza weterynarii Tomasza Ciecieląga
Jak koty znoszą wysokie temperatury?
Są to raczej zwierzęta ciepłolubne, dlatego zazwyczaj zdrowy kot dobrze znosi upały. Kiedy jednak temperatury powyżej 30 stopni C utrzymują się przez kilka dni, a nasz kot przebywa wciąż zamknięty w mieszkaniu, to na pewno nie czuje się komfortowo. Musi mieć wtedy stały dostęp świeżego powietrza - pomieszczenie powinno być w dobrze wentylowane.

Czy kotu grozi np. udar słoneczny?
Tak. Koty mają delikatny układ nerwowy, dlatego groźne są dla nich wszelkiego rodzaju wstrząsy termiczne np. przemieszczanie z mieszkania, w którym jest duszno i gorąco, na wietrzny balkon.

Jakie mogą być objawy choroby? 
Wszystkie dziwne zachowania zwierzaka powinny budzić niepokój. Najczęstsze objawy to drgawki, zaburzenia równowagi, słanianie się. Kiedy widzimy, że kot szuka w mieszkaniu jakiejś chłodnej powierzchni (np. terakoty), na której mógłby się położyć, to jest to pierwszy znak, że upał jest dla niego dotkliwy.

Co należy wtedy zrobić?
Oczywiście skonsultować się lekarzem. Zazwyczaj zwierzęta instynktownie same potrafią się chłodzić, kiedy ich organizm tego wymaga. Natomiast podczas przegrzania nie powinniśmy próbować domowych sposobów na ich schłodzenie (np. zimnych okładów), bo może dojść do wspomnianego wstrząsu termicznego. Temperaturę należy obniżać stopniowo.

Jak kot wydziela ciepło ze swojego organizmu? Czy się pocą?
Wydzielają śladowe ilości potu. Gruczoły, które służą wydalaniu potu, znajdują się na podeszwie łapek, a także pod pachami.

Czy podczas upałów należy zmienić dietę kota?
Jeśli jest odpowiednio dobrana, nie powinno się jej zmieniać. Gdy podczas upałów zmniejsza się aktywność kota, to można podawać mu mniejsze porcje. Ważna jest woda - zawsze powinna być świeża, w temperaturze pokojowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz