sobota, 7 kwietnia 2012

Przetrwać upały

Co zrobić, by wysokie temperatury były jak najmniej dokuczliwe dla naszych kotów – pytamy lekarza weterynarii Grzegorza Kurskiego z Kliniki Weterynaryjnej ELWET w Warszawie
Jaka temperatura może być niebezpieczna dla kota?
Dla jednych kotów może to być powyżej 40 stopni Celsjusza, ale dla innych nawet 25 stopni (przyjmuje się, że optymalna temperatura to 10 - 35 stopni). Wszystko zależy od aktywności zwierzęcia, wydolności jego układu krążenia, wieku, masy ciała oraz tego, czy pomieszczenie, w którym przebywa jest wietrzone.
Zwierzęta mieszkające w domach znacznie gorzej znoszą upały niż koty wychodzące na zewnątrz o stosunkowo dużej aktywności.  Dlatego należy pamiętać,  że kota nie możemy pozostawiać, bez dostępu do świeżego powietrza i stałego dostępu do wody.
Samo zniesienie wysokiej temperatury wcale nie jest dla kota szczególnym wysiłkiem (są przystosowane do wysokich temperaturach, choć źle się chłodzą). Natomiast w czasie upałów nie piją dużo więcej wody – i w tym problem, gdyż są obciążonepredyspozycją do chorób nerek. Dotyczy to zwłaszcza starszych osobników.
Zwierzę samo poradzi sobie z upałem czy należy mu jakoś pomóc?
Można wspomagać jego schładzanie. Najprostszą metodą jest wentylator. Nie należy jednak kierować go bezpośrednio na kota, lecz ustawić gdzieś w jego zasięgu, by mógł schładzać się w miarę potrzeby. Można też polać zwierzaka niewielką ilością wody, która pozwoli na odparowanie ciepła z sierści. Zalecam jednak umiar - nie należy umieszczać czworonoga w misce bądź wannie z wodą.
Kot może dostać udaru cieplnego?
Oczywiście. Udar cieplny jest stanem krytycznym trzech układów: oddechowego, krążeniowego i nerwowego. Dochodzi do osłabienia krążenia, zaburzeń w ukrwieniu, a później także do niewydolności nerek.
Jak pomóc w takim przypadku?
Gdy widzimy, że zwierzak jest przegrzany, sinieje (śluzówki i język przybierają brudnoróżowy kolor), natychmiast należy udać się do lekarza. Wcześniej można go delikatnie polać wodą.
Jakie są inne objawy udaru?
Kot może leżeć z odrzuconą głową bądź siedzieć na szeroko rozpostartych łapach i głośno dyszeć z otwartym pyskiem (koty oddychają nosem).
W upalne dni należy zmienić dietę?
Zwierzęta są z natury mądre, nie będą się objadały w ciągu dnia - zostawią sobie pokarm na noc. Jeżeli jednak kot jest strasznym obżartuchem, to zalecałbym podawanie mu mniejszych ilości pokarmu w ciągu dnia i większej na noc. Woda musi być zawsze świeża, dobrze sprawdzają się różnego rodzaju fontanny, tryskawki czy źródełka. Kot podczas picia może się pobawić, zmoczyć i schłodzić.
Jakie koty najtrudniej znoszą upały?
Generalnie koty otyłe oraz rasy krótkoczaszkowe, np. persy. Z kolei rasy długowłose mają problem z oddawaniem ciepła przez powierzchnie ciała.
Dlaczego w ogóle upał stanowi problem dla kotów – lwy w Afryce jakoś sobie radzą...
Koty w Afryce są przystosowane do wysokich temperatur, uczą się adaptacji i tolerancji panujących warunków. Mają też inną kondycję niż nasze domowe piecuchy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz