FIP - zakaźne zapalenie otrzewnej, choroba wirusowa, śmiertelna dla kotów. Wywoływana jest przez zmutowanego koronawirusa kociego. Choroba tajemnicza, o której nadal niewiele wiadomo.
Ok. 60-80% kociej populacji jest nosicielami łagodnego koronawirusa, z reguły większość przechodzi w kocięctwie łagodne zaburzenia jelitowo-żołądkowe, spowododowane własnie przez koronawirusy. Na skutek mutacji wywołanej np. stresem, łagodny koronawirus mutuje w zjadliwą formę, wywołujacą śmiertelną chorobę - FIP. Przyjmuje się, że jeśli kot wyjdzie z choroby, to to nie był fip.
Na FIP chorują głównie koty młode: kocięta i koty do 5 roku życia.
Istnieją dwie postaci FIP:
- wysiękowy - z gromadzeniem się płynu w otrzewnej i opłucnej, nagłym znacznym powiekszeniem objętości brzucha
- bezwysiękowy - postać sucha. Nie ma gromadzenia się płynu. Za to w obrębie różnych narządów występują zmiany, tzw. ziarniniaki. W zależnosci od ich umiejscowienia, mogą wystąpić nietypowe objawy: padaczkowe, neurologiczne, zmiany w obrębie nerek.
Kot chory na FIP chudnie, ma mniejszy apetyt, jest osowiały, poleguje, niechętnie się bawi.
Na dziś nie ma badań ani testów, które rozróżniłyby postać koronawirusa - czy jest on zmutowany fipowy czy też łagodny. "Test na obecność koronawirusa" określa tylko, czy we krwi kota jest koronawirus.
Istnieją hodowle, prowadzące program hodowli wolnej od koronawirusa.
Na dziś nie ma skutecznej szczepionki. Szczepionki donosowe, testowane na Zachodzie, czasem skutkowały właśnie rozwojem FIP. Nie są wprowadzone w Polsce.
FIP jest jednak stosunkowo rzadkim schorzeniem. Należy pamiętać, że ze względu na niespecyficzność objawów i brak jednoznacznych testów, właściwą diagnozę stawia się często dopiero po śmierci kota.
Koronawirusy szybko giną w temp. pokojowej - w przeciągu ok. 7-10 dni, najdłużej przeżyć mogą w kale. W przypadku, gdy kot odejdzie na FIP, warto dokładnie wyczyścić kuwety, miski, zabawki, posłania i wprowadzić 2-3 tygodniową kwarantannę, zanim weźmie się kolejnego kota.
W diagnostyce w kierunku FIP, warto rozważyć tez inne choroby, mogące dać podobne objawy (np. choroby wątroby, cukrzyca, padaczka
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz