sobota, 7 kwietnia 2012

Podkreślanie piękna

Przygotowanie kota do wystawy zależy od tego jakiej rasy jest nasz kandydat na championa. W zależności od rodzaju sierści niezbędne zabiegi kosmetyczne będą mniej lub bardziej pracochłonne


Przygotowania należy zacząć najlepiej na kilkanaście dni przed pokazami. Najwięcej czasu trzeba poświęcić kotom długowłosym i półdługowłosym. 

Kąpać czy nie?
Czy zwierzęta należy kąpać przed wystawą? Są dwie szkoły. Według pierwszej kotów nie powinno się kąpać ze względów zdrowotnych, według drugiej – można to robić – najlepiej trzy, cztery dni przed wystawą (persy oraz inne koty długowłose, najlepiej kąpać dzień przed wystawą). Anna Bociańska, hodowca kotów norweskich leśnych wybrała rozwiązanie... pośrednie, kąpie tylko kocury - Ze względu na silne wydzielanie hormonów. Zabrudzenia widoczne są w szczególności na ogonie. Moich kotek nigdy nie kąpię – mówi Bociańska. 

Dokładnie wysuszyć
Do kąpieli kota należy użyć odpowiedniego do koloru jego sierści szamponu, mydełka oraz odżywki. Warto zastosować specjalne szampony z olejkiem np. hibiskusowym, migdałowym czy norkowym, które mają działanie regenerujące oraz antystatyczne. Następnie należy kota dokładnie osuszyć - za pomocą suszarki lub ręcznika. Dopóki zwierzak nie wyschnie, należy pozostawić go w ciepłym pomieszczeniu, aby nie przeziębił się. Dotyczy to wszystkich kotów, niezależnie od rasy. Po wyschnięciu futerka, nakładamy odżywkę, która nada sierści piękny i zdrowy wygląd. Najlepiej zastosować preparaty z dodatkiem lanoliny, kalogenu, białka bądź olejków. Dostępne są również odżywki na bazie owocowo-warzywnej z cytrusów, bananów oraz pomidorów. Zastosowanie takiej odżywki ułatwi rozczesywanie, wzmocni włos i zapobiegnie plątaniu długiej sierści. 

Regularnie czesać
Sekret pięknej prezentacji kotów długowłosych i półdługowłosych tkwi w szczotkowaniu sierści. Aby robić to dobrze należy zaopatrzyć się w dobrą, dwustronną szczotkę. Z jednej strony ma ona włosie naturalne z drugiej szeroko rozstawione metalowe grzebienie zaokrąglone na końcach. Najlepszy efekt uzyskamy szczotkując kota codziennie przez 15-30 minut. Szczególną uwagę należy zwrócić na ogon i okolice krzyża, gdyż tam zbiera się najwięcej martwego włosa. Do czesania pyszczka najlepsza jest szczoteczka do zębów. 
Na wystawie nie mają szans koty ze skołtunioną, spętloną czy matową sierścią. Futerko kota musi być lśniące, gładkie i miłe w dotyku. Sędziowie doceniają koty z puszystą szatą. Aby uzyskać taki efekt czesze się kota warstwami pod włos i z włosem. 
Dla uzyskania lepszego efektu końcowego można zastosować pudry. Dostępne są one w różnych kolorach. Możemy zastosować puder roślinny bądź na bazie składników mineralnych o działaniu czyszczącym i odświeżającym. Dla kotów białych szczególnie przydatny jest puder wybielający - tuszujemy nimi niedoskonałości. Puder zwiększa również objętość sierści. Stosuje się go w szczególności na ogonie oraz na łapach. 

Czasami wyperfumować
Aby zwiększyć szansę kota na wystawie warto dodatkowo zadbać o... jego zapach. Spryskajmy kota specjalnymi perfumami przeznaczonymi dla naszych pupili. Dostępne są one w różnych kompozycjach zapachowych np. kwiatowe, waniliowe, kokosowe, z olejkiem ze słodkich migdałów i wiele innych. Pamiętajmy jednak, aby rozpylać je w odległości 10-15 cm i unikać kontaktu z oczami kota.
Poza pielęgnacją futra wskazane jest również zadbanie o higienę uszu, oczu, uzębienia oraz o pazurki. Do oczyszczenia oczu kota z tzw. kocich łez, najlepiej zastosować waciki kosmetyczne lub gazik. Należy nimi delikatnie przetrzeć oczy. Uszy czyścimy patyczkami kosmetycznymi z odrobiną oliwy lub ze specjalnym płynem do tego przeznaczonym. Zabieg ten należy wykonać bardzo delikatnie by nie uszkodzić ucha naszemu pupilowi. Do mycia zębów (nie wszystkie koty to lubią) używać najlepiej szczoteczki z delikatnym włosiem i wody z solą. W ten sposób pozbędziemy się nalotu na zębach oraz nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej kota. Na wystawie obowiązkowo, kot musi obcięte pazury. 

Krótka sierść – mniej problemów
Mniej zachodu jest z kotami krótkowłosymi. Nie wymagają one codziennego czesania. Wystarczy dwa razy w tygodniu wyszczotkować je gumowym zgrzebłem lub włosianą szczotką (zawsze robimy to z włosem). Przed wystawą należy przetrzeć kota szmatką z irchy, która daje efekt błyszczenia i wygładza krótka sierść kota.

Najgorszym i najpoważniejszym problemem na wystawie jest stres i lęk kota. Niestety nie ma na to prostej recepty. Dlatego najlepiej, już od najmłodszych lat, przyzwyczajać kota  do pokazów zabierając go na różne wystawy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz