sobota, 7 kwietnia 2012

By wielkanoc była bezpieczna dla kota

Wraz z życzeniami spokojnych i radosnych Świąt, chcielibyśmy przekazać Wam kilka rad, jak uczynić te dni bezpiecznymi dla naszych kotów. Świąteczny stół może bowiem kryć pewne zagrożenia dla mruczków.
Na co trzeba uważać?
1. Wiosenne kwiaty cebulkowe - żonkile, narcyzy, tulipany, szafirki, hiacynty - są trujące. Nie pozwalajmy mruczkowi na ich jedzenie. Jeśli kota nie interesują - mogą stać na stole. Jeśli jednak wywołują zbytnie zainteresowanie - najlepiej zastąpić je innymi ozdobami, np. baziami z borówką. Także szczypiorek i cebula są zakazane dla kotów (to też rośliny cebulkowe).
Nie znaczy to, że kot zachoruje od razu po uszczknięciu kwiatu tulipana - to zależy od indywidualnej odporności organizmu na toksyny. Mogą pojawić się wymioty, piana z pyszczka, ciężkie zatrucie, a nawet śmierć. Toksyny uszkadzają wątrobę i nerki - a uszkodzenie nerek to dla kota ciężka choroba i śmierć...
Które rośliny są bezpieczne dla kotów? Spokojnie możemy pozwolić kićkowi podgryźć wiosenne dekoracje z zielonych zbóż - żyta, owsa, pszenicy, jęczmienia - taka przegryzka tyko wyjdzie na zdrowie, pomoże kotu pozbyć się połkniętych kłaczków sierści.
Rzeżucha - raczej wątpliwe, by kot skusił się na zieleninę o tak charakterystycznym mocnym zapachu. Ale jest bezpieczna.
2. Czekolada - z uwagi na zawartość teobrominy i kofeiny, im ciemniejsza tym groźniejsza, szczególnie dla psów (koty rzadko reflektują na czekoladę). Kofeina i teobromina działają mocno na ukł. nerwowy i są śmiertelnie toksyczne dla zwierząt.
3. Wstążki, sznurki, celofan, folia aluminiowa - niektóre fajnie szeleszczą, ale połknięte - grożą uniedrożnieniem lub uszkodzeniem przewodu pokarmowego. Objawami mogą być wymioty lub zaparcie. W przypadku połknięcia, jedyna pomoc to natychmiastowe wywołanie wymiotów, a gdy nie da to efektu - szybka wizyta w lecznicy, w celu prześwietlenia i ew. operacyjne usunięcie połkniętego sznurka. 
Pamiętajmy, by zwracać uwagę, czym bawią się nasze koty. Nie zostawiajmy luzem sznurków i wstążek. Najbezpieczniejsza jest tektura i papier.
4. Trawka lub inna zielenina - nie dekorujmy stołów wielkanocnych sztuczną trawką - o wiele przyjemniejsze jest prawdziwe zielone zboże - owies, żyto, jęczmień (to właśnie one są najczęstszymi składnikami tzw. kociej trawki dostępnej w sklepach zoologicznych) lub rzeżucha. Trawkę kot może zacząć skubać, rzeżuchy raczej nie ruszy ;)
I na koniec przypominamy: szyneczka i inne ludzkie jedzenie - jest dla ludzi. Kawałeczek szyneczki dla kota w święta raczej mu nie zaszkodzi, ale co jeśli nauczymy go, że co u nas na talerzu, to może być i jego? Lepiej przyzwyczajać kota, że jego karma jest w misce.
Szynka zawiera dużo soli, a ta może zaszkodzić kocim nerkom, temu bodajże najwrażliwszemu narządowi u kotów, i najtrudniejszemu w leczeniu.
Niech więc święta będą naprawde zdrowe - dla nas i naszych futer :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz